Türkiye, NATO üyelik mutabakatının uygulanması konusunda İsveç ve Finlandiya’dan ayrıntılar bekliyor

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik daha iddialı tutumlarını not etmekle birlikte, ittifaka üyelik mutabakatının uygulanması için daha somut adımlar atmalarını beklemektedir.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çarşamba günü Bükreş’te düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Meslektaşlarımızla durumu görüştük ve teröristlerin iadesine ilişkin beklentilerimizi dile getirdik, ancak şu ana kadar istenen sonuçlar alınamadı. Bu konuda daha somut adımlar atılmasını bekliyoruz” dedi. Basın toplantısı TRT televizyon kanalı tarafından yayınlandı.

Türk Bakan, Bükreş’teki bakanlar toplantısı öncesinde İsveçli ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla 28 Haziran’da Madrid’de imzalanan memorandumun uygulanmasını görüşmek üzere bir araya geldiğini söyledi. “Beklentilerimizi yineledik. Özellikle [terör faaliyetlerinden] hüküm giyenlerin iadesi, teröristlerin mal varlıklarının dondurulması gibi konularda gerçek adımlar görmek istiyoruz,” diye ekledi Çavuşoğlu.

İsveç ve Finlandiya Mayıs ayında Kuzey Atlantik İttifakı’na katılmak için başvuruda bulundu ancak katılım süreci, Kürt örgütlerini terörist ilan etmelerini ve terörizmle ya da 2016 darbe girişimine katılmakla suçlanan kişileri iade etmelerini talep eden Türkiye tarafından engellendi. 28 Haziran’da Madrid’de düzenlenen NATO zirvesi öncesinde Türkiye lideri Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, dönemin İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve İttifak Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmelerde bulundu. Stockholm ve Helsinki’nin NATO’ya katılmasına izin veren bir memorandum imzalandı.

Leave a Reply