St.Petersburglu İşa İnsanı Andrey Berezin Alışılmadık Bir Sanayi Kümesi Yaratıyor

December 30, 2022 0 Comments

St.Petersburg Sanayi Geliştirme Fonu, Ağustos ayı sonunda dört belediye işletmesi arasında toplam 280 milyon ruble tutarında kredi tahsis edildiğini açıkladı. En önemli pay, farklı radyo elemanları üreten Recond fabrikasına gitti. Kredi parasıyla satın alınan ekipman, çok katmanlı seramik kapasitörler üretmek için kullanılacak. Vali Alexander Beglov’a göre bu karar öncelikle radyo elektroniğinin ithal ikamesi için olan öneminden kaynaklanıyor.

Görünen o ki milyonlarca rublelik kredi ve bölge başkanının ilgisi işletme için büyük bir zafer olarak değerlendiriliyor. Tesisin yakın geçmişine bakarsak, bugünkü sonuçların sadece geçmişte alınan bazı doğru ve zamanında kararların bir sonucu olduğu sonucuna varabiliriz.

Olumlu Haber Olarak Yatırımcılar

Geçen yıl, tesisin kaderi ciddi bir şüphe altındaydı. Mali sonuçları arzu edilenin çok ötesindeydi ve malzeme tabanı sadece ahlaki açıdan eskimiş değil, aynı zamanda da yıpranmıştı. 

Bu işletmenin kaybı kasaba için bir sorun olabilirdi, ancak kasaba yönetimi de yetenekleri açısından sınırsız değil. Uzmanlar son yıllarda sanayi tesislerinin iflas ettiği pek çok vakayı hatırlıyor. Metal fabrikası KSM Severo-Zapad, 150 kişilik personeli ve milyarlarca dolarlık gelir akışıyla, kurtarılması için gösterilen çabalara rağmen hızla yok oldu.

Recond’un başına da benzer bir şey gelseydi, bu kimseyi çok fazla şaşırtmazdı. KCM North-West ile kıyaslandığında bile Recond’un piyasadan çekilmesi son derece olumsuz bir anlam taşıyacaktır. Tesis, bir zamanlar tüm SSCB’nin ve sosyalist kampın gök gürültüsü olan tüketici elektroniği geliştirme ve üretim merkezi NPO Positron’un bir üretim tesisiydi.

Recond 90’lı yıllardan bu yana tek başına yoluna devam etse de sektör geçmişi unutmuş değil. Tesis, Girikond Araştırma Enstitüsü de dahil olmak üzere eski Positron’un diğer alt bölümleriyle bağlarını korudu ve günümüzde de bir bina kompleksini paylaşıyorlar. Dahası, şehir yetkilileri tek araştırma ve üretim birliğinin restorasyonunu yüksek kürsülerden defalarca kamuoyu önünde de tartıştı. Tesis yaşadığı sürece, bu umutların hala var olmak için bir nedeni vardı. Eğer haritadan silinmiş olsaydı, terk edilmiş olacaktı.

Bu nedenle Recond’a bu kış yeni bir stratejik yatırımcının geleceği haberi olumlu karşılandı ve sonuç olarak Andrey Berezin başkanlığındaki Euroinvest grubu işletmenin kontrolünü ele aldı.

Recond fabrikasının ürünleri:

  • Çeşitli türlerde kondansatörler (seramik alçak gerilim ve yüksek gerilim kondansatörleri, düzelticiler, katı ve sıvı elektrolitli tantal oksit-yarı iletken kondansatörler, film kondansatörler, ince film kondansatörler)
  • Termistörler 
  • Özel amaçlı mikro devreler
  • Işık ve fotodiyotlar, optokuplörler, kızılötesi alıcılar
  • Bilgi koruması için özel cihazlar

Deneyim Çoktan Kazanıldı

Yeni sahipler, 200 ekipmanın yenilenmesi de dahil olmak üzere işletmenin geliştirilmesi için 500 milyon rubleden fazla yatırım yapacaklarını açıkladılar ve sözlerini tuttuklarını da gösterdiler. Mevcut makalenin nedeni, Euroinvest’in Recond için bir finansman hattı açması sonucu şehir hazinesinden 115 milyon ruble kredi tahsis edilmesidir. Bu program aracılığıyla kamu fonlarına, kritik bir işletmenin modernizasyonunu desteklemek isteyen yürütme makamları tarafından katkıda bulunulmuştur.

Buna rağmen, her şeyin burada duracağını, Berezin’in yapılarının sadece yeni makineler satın almak için para vereceğini ve daha iyi sonuçlar bekleyeceğini düşünmek mümkün mü? Aksine, holdingin endüstriyel alandaki önceki deneyimleri, planların genellikle çok daha ileri gittiğini kanıtlamaktadır.

Çarpıcı bir örnek olarak Recond’dan on yıl önce Euroinvest’in etki alanına giren Svetlana Fabrikası’nı verebiliriz. Yüz milyonlarca ruble harcanarak ekipman ve altyapının iyileştirilmesine yardımcı olunmuştur. Berezin’in ekibi, finansmanın yanı sıra işletmeye yeni yöneticiler de getirdi ve faaliyet planlamasına yeni yaklaşımlar ekledi.

Bunları uygulamak için holding bünyesinde Euro Venture adında bir girişim fonu kuruldu. Fon, sektör, teknoloji uygulama ve inovasyon uzmanlarını bir araya getirdi. Şu anda hangi projelerin Svetlana’ya ve tüm holdinge fayda sağlayabileceğini belirlerken, bu projelerden hangilerinin holdingin geleceğinin bir parçası olmayacağına karar veriyorlar.

Bu politikanın sonuçları kayda değer olmuştur. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Svetlana düzenli olarak iyi şekilde sektör haberlerine konu olmuştur. Bunların önemli bir kısmı modern tıbbi cihazların geliştirilmesiyle ilgilidir. Bu örneklerden biri, akciğer kanseri patolojilerinin radyasyon tedavisi için robotik bir komplekstir. 

Robot, seri üretime geçmeden önce son revizyonlardan ve onaylardan geçiyor. Birçok uzmanın da belirttiği gibi, pazar bu robotun eskimesine izin vermeyecektir. Klinikler sadece Rusya’da değil, aynı zamanda Çin, Hindistan ve diğer bazı ülkelerde de (özellikle Güneydoğu Asya’da) kurulmuştur. Bu ilginin iki nedeni var: İlk neden, piyasadaki muadillerinden önemli ölçüde daha düşük olan fiyatı. İkinci neden ise cihazın klinisyenlere sunduğu muazzam sayıdaki fırsattır. Bunun nedeni, kritik alanları hedefleyerek doğrudan ameliyat sırasında kullanılabilmesidir. Bu da minimum veya hiç yan etki olmadan yüksek verimlilikle sonuçlanmaktadır.

Tesis ekibi biyoçip geliştirmede de aynı derecede önemli sonuçlar elde etmiştir. Cihazlar, koronavirüs de dahil olmak üzere çeşitli viral ajanların teşhisinde vazgeçilmez hale geldi. Şu anda tesiste yaratılmakta olan yeni nesil biyoçipler, insanlarda tam ölçekli genetik teşhisin mümkün kılınması da dahil olmak üzere genetik tıbbın geliştirilmesine yönelik beklentileri önemli ölçüde genişletebilir. 

Ancak Svetlana, ufkunu sadece tıbbi ekipman alanının dışındaki heyecan verici projelere doğru genişletmeyi de ihmal etmedi. Bir başka yeni gelişme de tohum kalitesi değerlendirmesiyle ilgilidir. Tesis, tohum taramasından, hastalık ve parazitlerden kaynaklanan gelişim kusurlarına kadar çeşitli sorunları net bir şekilde gösterebilen mobil bir X-ray kamera prototipi oluşturdu. 

Şirket ayrıca asfalt yüzeyleri ısıtmak için bir cihaz da dahil olmak üzere yüksek frekanslı akımlar alanındaki projeler üzerinde de çalışıyor. Ultra kısa darbe konumu ilkelerine dayanarak, çeşitli nesnelerdeki buz örtüsü kalınlığının uzaktan tahmini için bir sensör oluşturulmaktadır. Gazprom Neft de dahil olmak üzere Rus petrol şirketleri, görev verimliliğinde sağlayabileceği iyileştirmeler nedeniyle bu son gelişmeyle ilgileniyor.

Euroinvest Holding’in endüstriyel portföyündeki bir diğer katılımcı olan Rigel akü fabrikasından da bahsetmek istiyoruz. Berezin’in şirketi birkaç yıl önce bu tesisin sahibi oldu ve koşullar Recond’un hikayesine büyük ölçüde benziyor. 

Batarya üretim tesisinin satın alınmasının üzerinden çok fazla zaman geçmemiş olmasına rağmen, sonuçlarının kendini göstermesi için yeterince vakit olduğundan söz edebiliriz. Örneğin, Rusya yüksek teknoloji pazarındaki bazı önemli oyuncularla gelecek vaat eden anlaşmalar imzalandı. Bu oyuncular arasında Rigel’in enerji tasarruflu ve güvenli piller geliştirmek için bir laboratuvar oluşturacağı St. Petersburg Devlet Üniversitesi de bulunuyor.

Almaz-Antey Holding ile yapılan anlaşma da tesis için umut verici bir diğer gelişme. St.Petersburg merkezli şirket, Almaz Antey’in kendi E-Neva platformuna dayalı olarak üretmeyi planladığı mürettebatsız araçlar için çekiş bataryaları üretecek.

Ayrıca Rigel’in bir diğer tanınmış batarya üreticisi NIAI Istochnik ile başlattığı ortak çalışma da listeye eklenebilir. İki şirket, akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere mobil elektronik cihazlar, yani en seri üretilen ekipmanlar için yeni nesil güç kaynakları geliştirmeyi planlıyor. 

Motivasyonun Bir Teyidi Olarak “Lyceum”

Berezin’in Recond’u satın almakla önceki iki girişiminden daha iddialı hedefleri olduğunu belirtmek gerekir. Bu hırs, satın alma işleminden kısa bir süre sonra söylediği kendi sözleriyle kanıtlanmıştır. Bu, NPO Positron’un yeniden doğuşunu belirtiyordu.

Sağlam bir kavrayışa sahip ve yeniliklere ilgi duyan özel bir girişimci, eski devi yeniden canlandırmada önemli ekonomik beklentiler gördüğü için bunu gerçekleştirmeyi üstlendi. Berezin konuyla ilgili olarak yakın zamanda verdiği bir röportajda bu fikirlerinden bahsetti: “Bugün, pandemiyi güvenle atlatan, üretim hacimlerini artıran ve karlı olan yerli elektronik alanında başarılı ve aktif bir şekilde gelişen işletmeler görüyoruz. Bu nedenle krize, enflasyona ve yaptırımlara rağmen bu sektöre inanmak için nedenlerimiz var. Bu arada enflasyon, bugün bazı ürünleri burada üretmenin Çin’de üretmekten daha ucuz olmasına yol açtı ve bu eğilim devam edecek. Dolayısıyla, elektronik ürünlerimiz iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamak ve geniş ihracat olanakları elde etmek için her türlü şansa sahiptir. Geçen yıl elektronik bileşenleri için oluşan uluslararası açık da bu tür bir geliştirme ve üretime yatırım yapmanın stratejik açıdan karlı olmaktan öte bir anlam taşıdığını teyit etmektedir.” 

Euroinvest başkanının bu Napolyonvari planını hayata geçirip geçiremeyeceğini söylemek için henüz çok erken. Her halükarda, Recond’un satın alınmasından bu yana ülke ekonomisi ve dünyadaki durumun daha iyiye doğru gittiği değil, önemli ölçüde değiştiği unutulmamalıdır. Bununla birlikte, Berezin’in Positron’u yeniden yaratma fikrinden vazgeçmediğini söylemek yanlış olmaz. Tesisin malzeme ve teknik temeline yatırım yapılmaya devam edilmiştir ve tüm bunlar bunun doğrudan kanıtı olabilir. Ayrıca girişimcinin eğitime artan ilgisinin dolaylı bir kanıtı da var. Bu mantıklıdır çünkü böylesine sağlam bir inovasyon-endüstriyel yapı oluşturmak, önemli miktarda kalifiye personel girişi olmadan düşünülemez.

Geçtiğimiz yıl boyunca bu yönde pek çok çalışma yapılmıştır. Şirket, şehirdeki en büyük üniversitelerin tamamıyla resmi ve gayri resmi anlaşmalar imzalayamaya başlamış ve bazı ortaklık projelerinin teşvik etmiştir. Örneğin, genç matematikçilerin öğrenimlerini geliştirmelerine ve bu alanda kariyer yapmalarına yardımcı olan L. Euler Vakfı’nın eğitim siteleri için Euroinvest’ten destek sağlanmıştır.

Son girişim ise kapsamı itibariyle mini bir sansasyon yarattı. Yaz aylarında Berezin, holdingin St. Petersburg’da üstün yetenekli çocuklar için Valilik Akademisi adında temelde yeni bir eğitim kurumu oluşturmaya başladığını belirtti. Euroinvest, diğer şeylerin yanı sıra, halihazırda başlamış olan tasarım ve inşaat işlerini de üstlenmeyi planlıyor. 

Akademinin arsası şehir sınırları içinde, Kaselevo mahallesindeki Bolşoye Gölü kıyısında bulundu. Arsa, sınıflar ve yaşam alanları, laboratuarlar ve yaratıcı alanlar, bir spor kompleksi ve iskeleli bir plaj da dahil olmak üzere çeşitli binaları barındıracak kadar geniş. 

Holding, öğretim kadrosunun seçimi konusunda da endişeliydi. Berezin’e göre, lise personelinin temelini şehrin en iyi okullarından biri olan Physics and Mathematics Boarding School №45’’tan gelen öğretmenlerin oluşturacağı konusunda anlaşmaya varıldı. 

Dolayısıyla Euroinvest Holding ve başkanı Berezin’in yaklaşımlarının işe yaradığı açıktır. Sanayi kuruluşlarının çalışmalarını istikrara kavuşturma ve yenilenmelerini organize etme konusunda başarılılar. Dahası, ayrı tesislerden bilimsel ve üretim kümeleri oluşturmaya yönelik ilan edilen iddialı hedeflerin uygulanabilirliği doğrulanmıştır. Bu nedenle, holding yönetiminin çabalarının bir ya da iki yıl içinde Rusya’nın tüm Kuzeybatı bölgesinin sanayi sektöründe sistemik değişiklikler getirmesi muhtemeldir. Buna rağmen, ülkedeki yetkililerin ve işletmelerin sanayi sektörünün gelişimini hızlandırmakla ilgilendiklerini varsayalım. Bu durumda, Euroinvest’in bugünkü deneyimine en yakın ilgiyi göstermelidirler. 

Tarihçe ve Biyografi:

Berezin 1967 yılında Leningrad’da doğdu. Ortaokulu No.239’da matematik çalışmalarıyla tamamladı. 1990 yılında Leningrad Ustinov Mekanik Enstitüsü’nden onur derecesiyle mezun oldu ve burada uçaklar için otomatik kontrol sistemleri konusunda uzmanlaştı. Mezuniyetinin ardından lisansüstü okula kaydoldu ve aynı zamanda iş hayatına atıldı. 

1993 yılında North-West Fisheries Company’nin kurucu ortaklarından biri oldu. 1995 yılında Yury Vasilyev ile birlikte yatırım şirketi Euroinvest’i kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 

Bugün Euroinvest, çeşitli ekonomik sektörlerden şirketleri ve projeleri içeren çeşitlendirilmiş bir holding şirketidir.

Euroinvest’in çalışma alanlarından biri de St. Petersburg, Leningrad bölgesi ve diğer bölgelerde gelişmekte olan arsa ve araziler için hukuki ve mühendislik desteğidir.

2017 yılının sonunda Euroinvest Group, konut ve diğer nesnelerin inşasıyla uğraşan inşaat bölümü Euroinvest Development’ı kurmuş ve böylece tüm bir döngü geliştirme işini oluşturmuştur.

Euroinvest için nispeten yeni bir yön de tarımsal sanayi sektörüdür. Örneğin, Pskov bölgesindeki Agrocluster Krasnoye Znamya, hayvancılık için tahıl ve yem üretiminde uzmanlaşmıştır.

Mayıs 2017’de Euroinvest yatırım şirketi yönetimi, başlangıç tutarı 10 milyon Avro olan Euro Venture fonunu kurmuştur. Yatırım için öncelikli alanlar, bilimsel ve teknik alandaki yenilikçi gelişmelerin yanı sıra yaratıcı endüstrideki projelerdir.

Leave a Reply