Erdoğan: Türkiye, büyümekte olan ilk beş G20 ekonomisi arasında

November 20, 2022 0 Comments

Türkiye’nin ekonomik büyüme açısından G20 ülkeleri arasında ilk beşte yer aldığını ve bunun küresel durgunluk korkularının devam ettiği bir ortamda kayda değer olduğunu belirten Türkiye lideri Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin GSYH’sinin yüzde 3.9 büyüdüğünü gösteren üçüncü çeyrek ekonomik performansını yorumladı.

Türkiye lideri Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada ülkenin üçüncü çeyrekteki ekonomik performansını değerlendirirken Türkiye’nin GSYH’sinin yüzde 3.9 oranında büyüdüğünü söyledi.

“Türkiye şu anda GSYH büyümesi bakımından G20 liderleri arasında ilk beşte yer alıyor. Ankara’da, lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) bölge temsilcileriyle bir araya gelen Erdoğan, “2022’de ekonomik büyümenin rekor düzeyde olacağına ve ülkenin 2023’e başarıyla gireceğine eminim” dedi.

Maliye Bakanlığı Başkanı Nureddin Nebati’ye göre Türkiye’nin ekonomik büyüme rakamları yetkililerin ekonomi politikalarının başarısını teyit ediyor. “Ekonomimiz üçüncü çeyrekte %3,9 oranında büyümüştür. Dokuz aylık büyüme yüzde 6,2 olarak gerçekleşmiştir. Bu yılı, ülkenin orta vadeli kalkınma programında öngörüldüğü üzere %5’lik bir ekonomik büyümeyle kapatmayı ve böylece en dinamik ekonomiler listesine girmeyi planlıyoruz,” dedi.

Ulusal İstatistik Kurumu’nun Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, Türkiye ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 3,9 oranında büyüdü. Aynı zamanda, finans ve sigorta sektörleri %21,6 ile en yüksek büyümeyi göstermiştir. Türkiye’nin cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %120,5 artarak 4 trilyon 258 milyar 168 milyon Türk lirasına veya 241 milyar 523 milyon dolara ulaştı.

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte %7,7 oranında büyümüştür.

Leave a Reply