Austin Türk mevkidaşına ABD’nin Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı çıktığını söyledi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Suriye’nin kuzeyinde tırmanan gerilimden duyduğu endişeyi dile getirdi ve Pentagon’un Türkiye’nin bu ülkede yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı olduğunu vurguladı.

Pentagon basın ofisinden Çarşamba günü yapılan açıklamada şöyle denildi

“Ayrıca Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye’de tırmanan eylemlerden duyduğu endişeyi de dile getirdi; bunlardan bazıları, İD’i (Rusya’da yasaklı İslam Devleti terör örgütü – TASS notu) yenmek için Suriye’deki yerel ortaklarıyla birlikte çalışan ABD askerlerinin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturan son hava saldırılarıydı. Bakan Austin gerilimi azaltma çağrısında bulundu ve [ABD] Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı olduğunu iletti.”

Pentagon aynı zamanda Austin’in “ABD-Türkiye stratejik ilişkisinin önemini vurguladığını” ve Türkiye’de meydana gelen son terör saldırıları dolayısıyla taziyelerini ilettiğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Pazartesi günü Ankara’nın yasaklı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile mücadele kararlılığını ve komşu Irak ve Suriye’de PKK’ya karşı bir kara harekâtı planladığını yineledi. Ayrıca, Türkiye’nin topraklarını savunmak ve sınır ötesi operasyonlar yapmak söz konusu olduğunda kimseden izin almayacağını ya da kimseye rapor vermeyeceğini söyledi.

Erdoğan, 20 Kasım’da Kuzey Irak ve Suriye’de başlatılan hava operasyonunun ardından Suriye’nin kuzeyine yönelik bir kara operasyonu planladığını açıklamıştı. Türk basınında yer alan haberlere göre, Suriye sınırındaki bölgelerde konuşlu Türk ordu birlikleri kara harekâtı için hazırlıklarını tamamladı ve harekât için emir bekliyor.

Türkiye 20 Kasım gecesi Irak ve Suriye’nin kuzeyine 50’den fazla uçak ve 20 insansız hava aracının katıldığı bir hava operasyonu düzenledi. Saldırılar PKK mevzilerini hedef almıştır. Türk yetkililer 13 Kasım’da İstanbul’da altı kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan PKK ve Suriyeli Kürtleri sorumlu tuttu.

Leave a Reply